Apdailos mūro (liaudyje vadinamo „klinkeriu“) mūrijimo ypatumai

2019.08.20

Apdailos mūro (liaudyje vadinamo „klinkeriu“) mūrijimo ypatumai.

Sveiki, pirmiausia noriu užduoti klausimą ir pats į jį atsakyti – kas yra apdailos mūras? Tai yra fasadinis (išorinis) pastato mūras, kuris mūrijamas iš apdailinių plytų. Tai ilgaamžė medžiaga, galinti išlikti dešimtimis metų ar net šimtmečiais. Privalumas, jog toks namas vasarą apsaugo vidų nuo karščio, rudenį ir žiemą sugeria iš vidinių sienų drėgmės perteklių.

Apdailos plytos yra pačios įvairiausios – molinės, silikatinės, granitinės ir kt. Lygios, glazūruotos, skaldytos, sendinto mūro imitacijos ir t.t. Kiekviena rūšis plytų mūrijant pasižymi mūrijimo technikos specifiškumu. Vienos plytos pilnavidurės, gerai geria vandenį, kitos skylėtos, netraukiančios į save drėgmės. Iš savo sukauptos patirties noriu pasidalinti keliomis įžvalgomis, kaip teisingai mūryti, kadangi Lietuva nors ir garsi Europoje savo mūro meistrais, tačiau dažnai mūrininkams trūksta elementarių žinių, reikalingų apdailos mūrininko specialybei.

1.Sugeriančias vandenį plytas geriau mūryti su šiek tiek skystesniu skiediniu, kadangi greit ištraukdamos drėgmę iš skiedinio jos nesukimba ir mūras nesusiriša. Mūrijant blogai traukiančias drėgmę plytas kiekvieną eilę pudruoti, t.y. berti sauso smėlio-cemento mišinį į plytų vidines skylutes tam, kad jis subyrėjęs iš apatinės siūlės pasisavintų dalį drėgmės ir siūlė nesideformuotų, kadangi tokias plytas mūrijant daug eilių vieną virš kitos apatinės siūlės spaudžiasi ir sugadina raštą.
Dregmes nesugerianciu plytu pudravimas

2.Griežtai nerekomenduoju apdailos mūro mūryti vasarą saulėtomis karštomis dienomis, kadangi nuo didelio karščio „perdega“ skiedinys ir jis trupa, nelaiko plytų. Taip pat nerekomenduoju mūryti lietingomis dienomis – tvarkant siūles tepasi plytos, skiedinys ilgai nekietėja.

3.Aukščio nuėmimas. Nuo ko pradėti? Teisinga būtų plytas kartu su siūle skaičiuoti nuo pirmo aukšto langų sąramų žemyn, o ne kaip pas mus daroma – nuo pamato. Išskaičiuojant nuo viršaus apačion visada siūlės bus vienodos, o apatinė - pirma eilė ant pamato dėsis išlyginant pamato aukščio svyravimus, jei reikia daugiau lyginti – prasilyginama cementiniu skiediniu. Sutikite – nei vienas pamatas neišliejamas idealiai. Antras aukštas vėl skaičiuojamas nuo pirmo aukšto sąramų iki antro aukšto sąramų ir išvedamas reikiama siūlės storis. Kad tai nesudėtinga – paaiškinsiu, kad prie visų namo kampų statomi kampuočiai, prie kurių tiesiog prisukamas metras ar sužymimos atžymos – tada nereikia kiekvienos plytos tikrinti su gulsčiuku, darbas vyksta daug sparčiau.
apdailos-muro-vandens-nuolydis

4.Sumūrinto apdailos mūro plytos turėtų šiek tiek (minimaliai) plokštuma krypti žemyn – tai dėl vandens nutekėjimo ir neužsilaikymo plytoje. Pageidautina, kad apdailinių siūlių paviršius būtų sulygintas su plytų paviršiumi, mūrijant sendintas plytas, kurios su įtrūkimais, reikia atsižvelgti, kad visi nelygumai žvelgtų žemyn, tada neužsilaikys drėgmė ir neskaldys plytos.
plytu-aukscio-skaiciavimas


5.Ventiliacija ir kondensato cirkuliacija Lietuvoje klaidingai šiltinami pastatai iki pat pamato nuleidžiant vatą. Pirmas sluoksnis turėtų šiltintis polistireno, steroporo plokštėmis (apie 60 cm) ir jau viršun šiltinama vata. Ant polistireno dedama folija, kuri lyg S raidė glaudžiasi prie sienos ir po to perdengusi polistireną ir oro tarpą įsimūrija į apdailos mūrą, kuriame ant šios eilės dedami ventiliaciniai latakai, per kuriuos drėgmės perteklius pasišalina į namo išorę, taip pat šis hidroizoliacinis sluoksnis neleis ateityje drėgmei kilti per plytas iš apačios į viršų, o atsiradus samanom ar grybeliui – tiesiog apatines plytas dalimis pakeisti ir sumūryti naujas, tačiau bus išsaugoti dideli plotai mūro nuo drėgmės pertekliaus problemų.
pastato-siltinimo-sluoksniai

Vakarų Europoje daugeliu atvejų mūrijama paprastu mūro skiediniu išpjaunant siūlę iš išorės pusantro-du cm, o po to jau dedant pigmentinę siūlę ir ją sutankinant – taip tauposi medžiagos.

Tokios, mano nuomone, pagrindinės klaidos, kurias daro tėvynainiai Lietuvoje. Yra dar begalė niuansų, kaip sumūryti apdailos mūrą kokybiškiau, greičiau.
Visada mielai padėsime ir pakonsultuosime, kreipkitės į UAB Regelsta,
Europos baigiamųjų apdailos darbų meistras Rytis Regelskis.
(Mus rasite Feisbook paskyroje tuo pat pavadinimu UAB Regelsta.)

Войти
Имя пользователя
Пароль
Забыли пароль?Поменять