Butas, namas ar sodyba?

2017.07.12

Nekilnojamasis turtas Lietuvoje beveik visada yra didžiausio gyventojų ir investuotojų dėmesio susilaukiantis objektas. Kasmet imama prognozuoti, kokie bus nekilnojamojo turto kainų pokyčiai ir kokių tendencijų galime tikėtis. Ne išimtis ir šie metai, kuriais stebimas akivaizdus būsto kainų augimas.

Taigi šiame straipsnyje aptariamos šios temos:
  1. Buto pirkimas
  2. Namo pasirinkimas
  3. Sodybos paieška
  4. Energetinės pastatų klasės
  5. Brokerių paslaugos

namas ispanija

 
Sparčiai auga gyvenamųjų būstų paklausa – ir tam įtakos turi kelios priežastys. Visų pirma, didelį poveikį nekilnojamojo turto rinkai turi 25-35 m. amžiaus gyventojai, kurių nemaža dalis yra sukaupę pakankamai santaupų ir pagaliau gali sau leisti iki tol nuomotą būstą iškeisti į įsigytą nuosavą. Taip pat aktyviai gyvenamieji būstai perkami ir turint tikslą juos nuomoti. Žinoma, ši tendencija yra ryškiausia šalies sostinėje. Spartėjant urbanizacijos procesams, gyventojų skaičius Vilniuje nuolat didėja. Visa tai yra neatsiejamai susiję su minėto amžiaus pirkėjų grupe (skaičiuojama, kad didžiąją dalį gyvenamųjų būstų nuperka būtent 25-35 m. amžiaus vartotojai).
Nereikėtų pamiršti, kad šalies ekonominė situacija tampa vis stabilesnė, o žmonių pragyvenimo lygis kyla, todėl gyventojai jaučiasi finansiškai tvirtesni, galintys sau leisti įsigyti nuosavą būstą. Didesnis gyventojų finansinis stabilumas didina ir įsigyjamų NT skaičių. Juolab, kad mūsų šalyje jau nuo seno didžioji dalis vartotojų yra labiau linkę investuoti į nekilnojamąjį turtą, nes jie mano, kad ši investicija yra stabiliausia ir pelningiausia. Taigi, panaši tendencija turėtų išlikti ir toliau – artimiausiu metu nėra numatomas ženklus būsto kainų kritimas ar NT objektų perkamumo sumažėjimas. Todėl reikėtų atsakyti į labai svarbų ir daugeliui vartotojų aktualų klausimą: kas geriau - butas, namas ar sodyba užmiestyje?
 

Buto įsigijimas

Iki šiol populiariausiais nekilnojamojo turto objektais mūsų šalyje išlieka butai. Be to, per pastaruosius kelerius metus pastebimas didelis naujų daugiabučių namų statybų suaktyvėjimas. Butų pardavimai nuolatos auga. Ir tai vėlgi akivaizdžiausiai matoma Vilniuje, tačiau kiekvienas vartotojas, kuris galvoja apie nuosavo buto įsigijimą, dažnai susiduria su viena ir ta pačia dilema, koks – naujos ar senos statybos – butas būtų tinkamiausias ir optimaliausias pasirinkimas?

Senos statybos butai: privalumai ir trūkumai

Kai pradedama kalbėti apie senos statybos butus, didžiajai daliai vartotojų pirmiausiai į galvą ateina mintis apie dideles šildymo išlaidas šaltuoju metų laiku. Suprantama, tai yra labai aktualus ir opus klausimas daugeliui mūsų šalies gyventojų – juk šildymo sezonas trunka bene pusę metų. Todėl pirmiausia reikėtų atsižvelgti į namo statybos metus, gyventojų atsiliepimus ir pasidomėti tikrosiomis šildymo sąnaudomis, tenkančiomis vidutinio ploto būstui.

naujos statybos butai pilaiteje

Be abejo didesnės šildymo sąnaudos senos statybos butuose nėra vienintelė problema. Renkantis senos statybos butą, taip pat reikėtų pagalvoti ir apie renovacijos klausimą. Nemaža dalis senų daugiabučių Lietuvoje iki šiol nėra renovuoti. Nors renovacija sumažina šildymui tenkančius kaštus žiemos sezono metu, vis dėlto, gresianti renovacija padidina ir gyventojų mėnesines išlaidas.
Negalima ignoruoti ir buto remonto klausimo. Reikėtų sutikti, kad didelė dalis senesniuose daugiabučiuose esančių butų nėra atnaujinti, todėl, jei rinksitės tokio tipo butą, į savo neišvengiamas išlaidas įtraukite ir būsimo remonto išlaidas.

Dar vienas senos statybos daugiabučiuose gyvenantiems vartotojams svarbus niuansas yra susijęs su papildomomis eksploatacinėmis išlaidomis. Net jei jūsų įsigytas butas nebus paskutiniame daugiabučio namo aukšte, prireikus atlikti stogo remonto darbus, už juos teks mokėti kiekvienam daugiabučio namo gyventojui. O tokių problemų kilimo tikimybė yra labai didelė – ypač, jei remonto renovacija nebuvo atlikta ne vieną dešimtmetį. Panaši problema išlieka ir tuomet, kai kalbama apie bendro naudojimo patalpų (pvz., laiptinių, rūsio ir kt.) atnaujinimą bei priežiūrą.

Tačiau visa tai nereiškia, kad senos statybos daugiabučiuose parduodami butai šiomis dienomis yra nepaklausūs. Tokio tipo butų kainos yra gerokai mažesnės nei naujos statybos butų, todėl jie iki šiol išlieka labai patraukliu vartotojų pirkiniu. Jei naujos statybos dviejų kambarių butą su pilna vidine apdaila galima įsigyti už vidutiniškai 90 000 - 100 000 eurų (2017 metų duomenys), tai tokios pačios kvadratūros senos statybos butas miegamajame mikrorajone galėtų atsieiti kone perpus mažiau. Tuo tarpu, jei butas perkamas nuomai, iš nuomos gaunamos pajamos gali būti ne ką mažesnės nei naujos statybos buto nuomos atveju.
AKTUALU: Dideli šildymo kaštai, renovacijai tenkančios išlaidos, remontas, dažnesnės ir didesnės eksploatacinės išlaidos. Nedidelės butų kainos, o iš nuomos gaunamos pajamos panašios kaip naujos statybos butų.


Naujos statybos butai: privalumai ir trūkumai
Nemenka dalis didžiausią NT objektų perkamąją galią turinčių vartotojų naujos statybos butus laiko labai patrauklia investicija, ypač tais atvejais, kai butas perkamas gyvenimui, o ne nuomai. Tačiau lygiai taip pat kaip ir senos statybos butų atveju, naujos statybos butai taip pat turi tam tikrų specifinių niuansų.
Visų pirma, jums turbūt ne kartą teko girdėti naujos statybos butų savininkus piktinantis prasta butų kokybe. Ir tai nėra tik tuščios ir iš piršto laužtos kalbos. Didelė dalis naujakurių įsitikina, kad kai kurie nauji daugiabučiai yra pastatyti naudojant nekokybiškas medžiagas ir padarant daug statybinių klaidų. Todėl, nusprendus rinktis naujos statybos butą, rekomenduojama pasidomėti daugiabučius stačiusiomis bendrovėmis, jų patikimumu, patirtimi ir vartotojų atsiliepimais.

Ne mažiau svarbu ir tai, kokiame rajone rinksitės butą. Jei daugiabutis yra pastatytas ne naujame mikrorajone, ir šalia jo nėra jokios galimybės pastatyti dar vieną naują daugiabutį ar panašaus tipo nekilnojamojo turto objektą, tai galėtų būti dėmesio vertas pirkinys, tačiau reikėtų atminti, kad labai populiaru butus pirkti ir naujuose rajonuose. Tokiu atveju didėja rizika, kad vos po kelerių metų vietoje gražaus ir vaizdingo miškelio, kuris matosi pro jūsų naujo buto langą, išdygs dar vienas daugiabutis. Norint išvengti tokių galimų problemų, prieš pirkdami naujos statybos butą, atkreipkite dėmesį į sklypų planus.

nauja statyba prie pusyno

Vis dėlto, naujos statybos butai taip pat turi ir ne vieną privalumą, kuris juos daro patraukliu vartotojų pasirinkimu. Dažnai gyventojai į naujos statybos daugiabučius žvalgosi, norėdami mažiau mokėti už šildymą šaltuoju metų laiku. Šildymo sąnaudos naujos statybos butuose dažnai būna net iki 5 kartų mažesnės, lyginant su tokio paties ploto senos statybos butais. Tai yra labai svarbus veiksnys, lemiantis vartotojų pasirinkimą.
Naujos statybos daugiabučių eksploatacinės sąnaudos įprastai būna gerokai mažesnės ir kur kas retesnės. Be to, įsigiję naujos statybos butą su pilna (ar daline) apdaila, išvengsite būsto remonto būtinybės ir papildomų išlaidų.
AKTUALU: Nemaža tikimybė, kad daugiabutis bus pastatytas nekokybiškai. Didelė rizika, kad gražus vaizdas pro buto langą greitai pasikeis. Mažesnės šildymo išlaidos ir eksploatacinės sąnaudos. Nereikia būsto remonto.

 

Namo įsigijimas



Nenuostabu, kad didelė dalis Lietuvos gyventojų visą savo gyvenimą svajoja apie nuosavą namą – jis suteikia daugiau privatumo, komforto ir laisvės. Jei nuosavą namą norite įsigyti didmiestyje ar šalia jo (pvz., Vilniaus mieste arba rajone), jums teks gerokai plačiau atverti savo piniginę. Jei maždaug 80 kv. m. ploto senos statybos buto kainą lygintume su tokio paties ploto nuosavu namu, esančiu Vilniaus rajone, pastarojo kaina galėtų būti tris ar net keturis kartus didesnė.

namas

Žinoma, didelę nuosavo namo kainą atperka keli minėti privalumai. Tačiau, nusprendę įsigyti nuosavą namą, prieš pirkdami, atlikite nuodugnų rinkos tyrimą ir išsiaiškinkite net ir pačius smulkiausius niuansus.
Pastaraisiais metais nekilnojamojo turto rinka buvo ir tebėra labai gyvybinga, todėl labai intensyviai statomi ne tik daugiabučiai, bet ir nuosavi namai. Kai kuriais atvejais nuosavi namai statomi tik naujai besikuriančiose nuosavų namų gyvenvietėse, todėl kai kurie gyventojams svarbūs klausimai gali būti nepilnai išspręsti. Dėl šios priežasties reikėtų pasidomėti infrastruktūros ir susisiekimo klausimais. Be to, didelį dėmesį skirkite ir miesto tinklams – išsiaiškinkite, ar yra atvestos visos komunikacijos. Ir, nors yra sakoma, kad kaimynų pasirinkti negalime, šis aspektas taip pat neturėtų būti pamirštas – prieš pirkdami pasidomėkite, kas gyvens šalia jūsų.
Atsižvelgiant į tai, koks yra pasirinktas nuosavo namo šildymo būdas, galite apskaičiuoti ir namo šildymui žiemą tenkančius kaštus. Kaip bebūtų, pastaruoju metu nuosavų namų statybų procese yra pasitelkiami novatoriški sprendimai, kurie padeda efektyviai išsaugoti šilumą, tokiu būdu sumažinant šildymo išlaidas.
Be abejo, jei rinksitės jau pilnai įrengtą naujos statybos nuosavą namą, remonto išlaidų išvengsite, tačiau, jei nuosavo namo statybos metai bus senesni, neatmeskite galimybės, kad jo renovacija taip pat gali pareikalauti papildomų investicijų.
AKTUALU: Didelė kaina. Opus infrastruktūros, susisiekimo ir komunikacijų klausimas naujose arba nuošaliose gyvenvietėse. Komfortas, privatumas ir laisvė. Tikėtinos mažesnės šildymo sąnaudos.

 

Sodybos įsigijimas


Nors butai ir nuosavi namai sulaukia didžiausio gyventojų dėmesio, pastebima ir nauja tendencija – daugėja vartotojų, kurie yra pasiilgę ramesnės gyvenamosios aplinkos natūralios gamtos apsuptyje. Ir, nors akivaizdu, kad urbanizacijos procesai yra neišvengiami, pamažu besikeičiančių gyventojų lūkesčių taip pat nereikėtų ignoruoti. Todėl per pastaruosius kelerius metus išaugo sodybų pardavimai – ir ne tik dėl to, kad vartotojai nori turėti asmeninę poilsiui puikiai tinkamą nuošalią erdvę, tačiau ir dėl to, kad jie įžvelgia nemažai privalumų nuolatiniam gyvenimui sodyboje.
Suprantama, kad sodyba yra visai kitokio pobūdžio nekilnojamojo turto objektas, kurio renovacijai gali prireikti didesnių investicijų. Kaip bebūtų, sodyba dažnai kainuoja mažiau už nuosavą namą ar butą, todėl galimos papildomos išlaidos sodybos atnaujinimui nekelia didelės baimės – būtent tai ir tampa patraukliu veiksniu, kuris lemia kai kurių vartotojų pasirinkimą.
Tačiau vartotojams, kurie nori įsigyti sodybą, nereikėtų pamiršti, kad labai didelę reikšmę turi sodybos vieta. Jeigu sodo namelis bus sodų bendrijoje, neišvengsite papildomų sodų bendrijos mokesčių, o kaimynus galėsite matyti tiesiai už savo tvoros. Tai nesuteikia tokio didelio privatumo, kokiu galima mėgautis turint nuosavą namą nuošalioje vietoje ar atokiau stovinčią sodybą.
Todėl, jeigu ketinate sodyboje ne tik poilsiauti vasarą, bet ir gyventi, apgalvokite galimybę įsigyti nuošalesnę sodybą. Tačiau tokiu atveju nepamirškite atsižvelgti į infrastruktūros ir komunikacijų klausimus, kurie turės reikšmingos įtakos jūsų gyvenimo kokybei ir komfortui.
Be to, jei jūsų sodyba bus šalia ežero, nepamirškite, kad jūsų poilsį ir ramų gyvenimą gali reguliariai drumsti triukšmingi ir netvarkingi poilsiautojai. Dėl mūsų šalyje galiojančių įstatymų, jūs negalėsite apsitverti savo sodybos teritorijos taip, kad pašaliniai negalėtų patekti ant ežero kranto, nes dažnai tai tampa papildoma problema ramybės ir poilsio išsiilgusiems gyventojams.
Kita vertus, jei jūsų pasirinkta sodyba bus kokybiškai ir efektyviai apšiltinta, o šildymo sistema įrengta atsižvelgiant į visus šiuolaikinius standartus, kaštai, kuriuos teks padengti šaltuoju metų laiku, tikėtina, bus mažesni nei naujos statybos bute. Tačiau, jei norėsite gyventi komfortiškai ir jaukiai, gali tekti investuoti į sodybos remontą, kuris padidins bendras išlaidas.
Aktualu: Tikėtini papildomi kaštai renovacijai. Galimi papildomi mokesčiai ir mažesnis privatumas, jei sodyba yra sodų bendrijoje. Būtina atsižvelgti į infrastruktūrą ir komunikacijas. Šalia esantis ežeras gali tapti kliūtimi ramiam gyvenimui. Mažesnė sodybos kaina. Nedidelės šildymo išlaidos. Ramybė ir puikus poilsis.

 

Statinių energinės klasės įtaka kainai ir vartotojų pasirinkimui



Anksčiau pradėti ir šiais metais vis dar aktyviai įgyvendinami B energinės klasės pastatų projektai vis dar yra paklausūs, tačiau, žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, B klasės gyvenamieji būstai turės didžiulės įtakos nekilnojamojo turto rinkoje vyraujančioms kainoms. Trumpiau tariant, tokie būstai bus ne tokie paklausūs ir vertingi, kaip A energinės klasės būstai.
Pastatų energetinės klasės
Be to, šiandien pastebimi ir vartotojų elgsenos pokyčiai statinių energinių klasių atžvilgiu. Vartotojai nori investuoti į A energinės klasės būstus, kadangi jie laikomi kokybiškesniais statiniais. Tokie būstai pasižymi mažesniais išlaikymo kaštais, o gyvenimo kokybė juose taip pat yra aukštesnė.

Žinoma, A energinės klasės būstai yra brangesni už B klasės būstus, tačiau reikia nepamiršti, kad A klasei priskiriamuose gyvenamuosiuose būstuose yra įrengtos gerokai kokybiškesnės rekuperacinės sistemos, statyboje naudotos aukštesnės klasės apšiltinimui skirtos medžiagos, įmontuoti tvirtesni, patvaresni ir geriau izoliuoti langai bei pasirūpinta kokybiškesniu mikroklimatu. Tai didina paties būsto vertę Lietuvos rinkoje. Taigi, šiandien vartotojai atsižvelgia ne tik į tai, ar būstas yra senos, ar naujos statybos, tačiau vertina ir būsto energinę klasę.

(Apie energetinį sertifikavimą daugiau informacijos galite rasti enciklopedijoje).

Brokeriai ar savarankiškos būsto paieškos: pliusai ir minusai


Ieškantieji nekilnojamojo turto objektų, dažnai savęs klausia, kokį NT paieškų būdą būtų optimaliausia ir efektyviausia pasirinkti – kreiptis į NT brokerius ar ieškoti savarankiškai? Tačiau pasirinkimas priklauso tik nuo jūsų lūkesčių.
Jei kreipsitės į brokerius, jums teks sumokėti už jų teikiamas paslaugas. Tačiau tokiu atveju jūs sutaupysite daug brangaus laiko, nes už jus ojektų paiešką atliks šios srities profesionalai. Svarbu nepamiršti, kad patyrę nekilnojamojo turto brokeriai taip pat turi didesnę NT objektų duomenų bazę, tokiu būdu palengvindami ir paspartindami paiešką.
Tuo tarpu, jei jūsų lūkesčius atitinkančio nekilnojamojo turto ieškosite patys, turėsite būti pasiruošę ilgam ir pakankamai sudėtingam darbui. Jis pareikalaus nemažai laiko ir didelių pastangų. Suprantama, tokiais atvejais jums teks peržiūrėti ne vieną internetinį nekilnojamojo turto skelbimų portalą, publikuoti savo skelbimus ir atlikti kitus jūsų laiko reikalaujančius veiksmus. Be to, kaskart patys turėsite vykti į pirminę vieno ar kito objekto apžiūrą, o tai neretai gali tapti dar labiau jūsų laiką eikvojančia užduotimi. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad tokios galimybės turėtumėte atsisakyti. Jei nenorite investuoti į NT brokerių teikiamas paslaugas, tiesiog nusiteikite galimai ilgesnei paieškai. Kita vertus, kiekvieną jus sudominusį objektą galėsite vertinti patys, tokiu būdu susidarydami kur kas aiškesnį vaizdą, kuris padės jums geriau suprasti dabartinę nekilnojamojo turto rinkos situaciją, vyraujančias kainas ir kitus pirkėjams svarbius aspektus.
Taigi, egzistuoja daug skirtingų veiksnių, kurie lemia šiuolaikinių vartotojų pasirinkimą. O visų svarbiausia yra tai, kad kiekvienas vartotojas kelia labai skirtingus reikalavimus. Būtent dėl šios priežasties pirmiausia reikėtų sudaryti savo prioritetų sąrašą, pagal kurį spręstumėte, kuris nekilnojamojo turto objektas jūsų situacijoje būtų tinkamiausias pasirinkimas. Jei rinksitės tinkamai įvertinę šiuolaikinę nekilnojamo turto rinką, palyginę skirtingus to paties NT tipo variantus, atsižvelgę į visus privalumus ir trūkumus – pasirinktas ir įsigytas nekilnojamojo turto objektas turėtų tapti puikia ir ilgalaike investicija.
Войти
Имя пользователя
Пароль
Забыли пароль?Поменять